Konu Cevaplama Paneli
1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 1 2 3 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 23

Tek Bayanın Mahremsiz 90 Km dışına Çıkması

Dini Sorular icinde Tek Bayanın Mahremsiz 90 Km dışına Çıkması konusu , Soru: Ben bekar bir bayanım. Bazen görev gereği, bazen de gezmek amacıyla bayan arkadaşlarla şehirlerarası yolculuklara çıkıyoruz. Ama kafamda hep 90 km. meselesi var. Birçok ilahiyatçı farklı şekilde yorum getiriyor. ...

 1. #1
  Status : Bedevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Dec 2008
  Bulunduğu yer: A'raftan
  Mesajlar: 271
  Bedevi seçkin bir yolda olduğunu belli
  Tecrübe Puanı
  0

  Tek Bayanın Mahremsiz 90 Km dışına Çıkması  Soru:
  Ben bekar bir bayanım. Bazen görev gereği, bazen de gezmek amacıyla bayan arkadaşlarla şehirlerarası yolculuklara çıkıyoruz. Ama kafamda hep 90 km. meselesi var. Birçok ilahiyatçı farklı şekilde yorum getiriyor. Bu konuda bir açıklama getirebilir misiniz?


  Cevap:
  Bu soruyu, hac ve umre için kutsal topraklara gitmek isteyen ama yanlarında mahrem (nikah düşmeyen, birbiriyle evlenmeleri haram olan) akrabaları veya eşleri bulunmayan bayanlar da çok soruyorlar. Bu sebeple konuyu, kaynaklarına da işaret ederek açıklamayı yararlı buluyorum.
  İslam aileye önem verdiği, aile de ancak -diğer şartlar yanında- eşlerin birbirine sadık kalmaları ve doğacak çocukların kendilerinden olduğu konusunda bir şüphelerinin bulunmaması şartına bağlı olduğu, ayrıca insan haysiyetine yakışan da bu olduğu için zinayı yasaklamıştır. Yalnızca zinayı yasaklamakla onu engellemek mümkün olmayacağından İslam, kadın erkek ilişkilerinde zinaya götüren yolları tıkamış, daha baştan eğitim ve tedbir yoluyla bu çirkin ve -aile hayat için yıkıcı, toplum hayat için çürütücü- fiili engelleme yoluna gitmiştir.
  Birbirine yabancı ve evlenmeleri caiz olan kadınlarla erkeklerin, kimselerin olmadığı ve görmediği yerlerde başbaşa kalmalarını (halvet), kadın ve erkeklerin vücutlarından belirlenen yerleri açmalarını, tenleriye temas etmelerini, kadınların tek başlarına uzak mesafelere yolculuk etmelerini. yasaklaması da bu tedbirler arasındadır.
  Kadınların tek başlarına uzak mesafelere yolculuk etmelerini yasaklamak, onların iffetlerini koruma, tecavüze uğramalarını engelleme hikmetine (sebebine, amacına) yöneliktir.
  Kur'an-ı Kerim'de, kadınların tek başlarına yolculuk etmelerini yasaklayan bir âyet yoktur.
  Hadislere gelince, bu konuda rivayet edilen hadisler, yasaklama hikmetine de bağlı olarak, hem mesafenin tayini hem de kadının yanında mutlaka onu koruyacak bir mahreminin bulunması gerektiği hususlarında kesin ifadeli değildir. Tek başına yolculuk yapamayacağı mesafe konusunda hadislerde bir "berîd"den (berîd iki veya dört fersah, bir fersah da (5541) metre; buna göre bir berîd 11 veya 22 Km.dir; "veya" deyişimiz bu konuda iki farklı rakkamın verilmiş olmasındandır) evet bir berîdden üç günlük mesafeye kadar farklı ölçüler vardır (Şevkânî, Neylü'l-evtâr, C.V, s.305-306). Üç günlük yolculuk denildiği zaman, deve kervanlarıyla günde yaklaşık altı saat yürünerek gerçekleşen yolculuk kastedilmektedir. Buna göre bir kadının, bu kadar mesafelik bir yolculuğa çıkması demek, yanında mahremi bulunmadan bir deve üzerinde veya yaya olarak üç gün yolculuk yapması, geceleri konaklama yerlerinde istirahat etmesi ve diğer ihtiyaçların gidermesi demektir. Bütün bunlara rağmen, üç günden az süren yolculuğa kadının mahremsiz çıkabileceği hükmünü benimseyen mezheplere göre -yukarda zikredilen şartlarda bile- üç günden az sürecek yolculuğa çıkabilecektir.
  Öte yandan, yine "yalnız yolculuğun yasaklanmasının güvenlikle ilgili olduğunu, bu şarta göre değişebileceğini gösteren başka hadisler de var; bunlardan biri şöyle:
  Adiy b. Hâtim anlatıyor: Ben Peygamber'in (s.a.) şehrinde iken ona birisi gelip yokluktan yakındı, sonra bir başkası gelip yol kesme (haydutluk) olayından yakındı. Bunun üzerine Hz. Peygamber bana dönerek sordu:
  - Adiy, Hîre şehrini gördün mü? (Hîre, Irak'ta, Kûfe'ye üç mil mesafede eski bir şehirdir).
  - Hakkında bilgiler aldım ama onu görmedim.
  - Eğer ömrün uzun olursa, devesine binmiş bir kadın yolcunun, Allah'tan başka hiçbir kimseden korkusu olmaksızın Hîre'den kalkıp, Kâbe'yi tavaf etmek üzere yolculuk edeceğini kesin olarak göreceksin!
  -Kendi kendime "Tay kabilesinin, ortalığı kasıp kavuran haydutları ne olacak" dedim.
  Hadisin devamında Peygamberimiz, İran hükümdarının hazinelerinin, müslümanlar tarafından ele geçirileceğini, insanların verilen altını (zekat) kabul etmeyecek kadar zenginliğin artacağını haber vermekte, elde imkan varken insanları hayır işlemeye teşvik buyurmaktadır.
  Adiy, "Ben Hîre'den yalnız başına yola çıkan bir kadının Allah'tan başka korkacağı bir şey olmaksızın gelip Kâbe'yi tavaf ettiğini ve İran hazinelerinin ele geçirildiğini gördüm, yaşayanlar diğerlerini de göreceklerdir" diyor (Buhârî, Menakıb, 25; Hac, Kadınların haccı bölümü).
  İşte bu farklı hadisler karşısında fıkıh âlimlerinin hangi sonuçlara vardığını ve Hanefî müctehidlerin ne dediklerini, her birinin dayandığı delilleri de inceleyen Tahâvî'den öğreniyoruz. Tahâvî, Şerh-u Ma'âni'l-âsâr isimli eserinde (Kahire, 1968, C., s.112-116) bu konuda birbirinden farklı beş yorum ve ictihadın bulunduğunu naklediyor.
  1. Kadın, yanında mahremi bulunmadıkça uzak veya yakın hiçbir yolculuğa çıkamaz.
  2. Bir berîdden kısa mesafeye gidebilir, daha uzağına gidemez.
  3. Bir gün ve daha fazla süren yolculuğa çıkamaz.
  4. İki gün ve daha fazla süren yolculuğa çıkamaz.
  5. Üç gün ve daha fazla süren yolculuğa çıkamaz, ama daha az süren yolculuğa çıkabilir.
  Tahâvî bu son ictihadın Hanefî müctehidlere ait olduğunu ve bunların delillerinin daha güçlü olduğunu söylüyor.
  Hac yolculuğuna gelince, farz olan hac yolculuğu için Ahmed b. Hanbel yine mahrem erkeği şart koşarken Mâlik, Şâfi'î, Evzâ'î gibi müctehidler, güvenilir kadınlarla (hatta bir kadın bile olur diyeni var) beraber hac yolculuğunun caiz olduğunu ifade etmişlerdir (İbn Kudâme, el-Muğnî, Kahire, 1968, C., s. 229).
  Günümüzde kadının yolculuğu:
  Kadınların, yanlarında mahremleri olmadan yolculuğa çıkmalarını yasaklayan hadislerin hükmü teabbüdî değil, ma'kulü'l-ma'nâdır; yani yasaklama, "niçin, faydası ne demeden yapılacak" bir ibadet değil, dünya hayatının İslam'a göre düzgün yürümesi, kötülüklerin önlenmesi için alınmış bir tedbirdir. Hadislerde yolculuğun süresi konusunda farklı ölçüler verilmesi de bu hikmete dayanmaktadır; soranların yolculuk şartlarının durumuna göre risk göz önüne alınmış, farklı sürelerden söz edilmiştir. Yolda ve yolculukta can, mal, namus için bir tehlike bulunmadığında kadının, yalnız başına veya güvenilir bir kadın yahut kadınlarla yolculuğa çıkabileceğini ifade eden hadisler ve ictihadlar da bizi aynı sonuca götürmektedir.
  Günümüzde üç gün üç gece süren bir yolculuk yok denecek kadar azdır. Mesela hac yolculuğu hava yoluyla gidildiğinde üç saat sürer, kara yoluyla gidildiğinde de üç günden az çeker.
  Bir kadın, oturduğu yerleşim yerinden çıkıp varacağı yere üç günden önce varabiliyorsa, başta hanefîler olmak üzere birçok müctehide (mezhebe) göre, mahremsiz olarak yola çıkmasında bir sakınca yoktur.
  Daha uzun süren bir yolculuk yapacaksa bu takdirde de yolun ve yolculuğun güvenli olup olmadığına bakılır. Güvenlik varsa, yukarıda Adiy'den nakledilen hadis bunun da caiz olduğunu açıkça ifade etmektedir.

  KAYNAK:Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... TARİH:14/03/2007  Dua Zincirimize Katılmak,Konuyu takip etmek,Dua istemek yada Dua kardeşin senden Dua istemiş mi Bakmak için ; Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
  Özellikle Bayan Kardeşlerimizin Fıkhi Konulardaki soruları için ise ; Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
  Bedevi

 2. #2
  Status : ab_i_abisteni isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Dec 2008
  Bulunduğu yer: İstanbul'un Avrupa Yakası'ndan.
  Mesajlar: 348
  ab_i_abisteni seçkin bir yolda olduğunu belli
  Tecrübe Puanı
  0

  Bedevi, isin bir de vasita yönü vardir.
  Mesela Peygamberimiz döneminde düsün mesela Bedevi Hanim, 90 km.lik bir mesafeye nasil gidecek?
  Ya, yayan,
  Ya da devesiyle, atiyla ya da, cok afedersiniz ayni sartlar olussa idi merkebiyle.
  Düsün, bugün biri kalkar kizini ya da hanimini yalniz bir sekilde, ya yayan, ya da devesiyle ya da merkebiyle 90 km.lik bir mesafeye gönderebilir mi?
  Imkansiz, göndermez diye düsünüyorum.
  Bugün bir otobüste 50 kisi var.
  90 km.lik bir mesafeyi bir otobüs 1 saatte aliyor. 90 km hizla giderse. 100km. ya da daha suratle giden özel arac, bu km.yi yarim saatte alacaktir.
  Hatta 90 degil de 60, ya da 50 km. de olsa uzaklik yaya yalniz basina bir kizi ya da hanimi o mesafeye göndermek hos olmaz, gene imkansiz görüyorum bu hususu.
  Bunlari da düsünürseniz mesele kavranir.
  Bir de su var, ben islam alimi degilim ama,
  Peygamberimiz, 90km.lik yolu deve'yi esas olarak ifade etmislerdir.
  Bugün icimizde deve kullanan var midir.
  Yani bir hanimin ya da kizin devesi mi vardir ki devesiyle yolculuk etsin. Eger böyle biri varsa, 90 km.yi baz alsin.
  Otobüsü ya da özel arabasini tercih eden ise o da düsünsün, bir yerde anlasilmaz bir durum vardir ama nerede?
  Alim degilim. Takdir sizlerin.
  Istanbul'a gelenlere bir kakaoda ya da kahve de bizlerden olsun, afiyetle iciniz efendim. (tabi bu son cümle saka idi.)
  (_meftun_)Aşk'ın demiyle özgürce demlenmek(_meftun_)

 3. #3
  Status : Bedevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Dec 2008
  Bulunduğu yer: A'raftan
  Mesajlar: 271
  Bedevi seçkin bir yolda olduğunu belli
  Tecrübe Puanı
  0

  Alıntı ab_i_abisteni Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bedevi, isin bir de vasita yönü vardir.
  Mesela Peygamberimiz döneminde düsün mesela Bedevi Hanim, 90 km.lik bir mesafeye nasil gidecek?
  Ya, yayan,
  Ya da devesiyle, atiyla ya da, cok afedersiniz ayni sartlar olussa idi merkebiyle.
  Düsün, bugün biri kalkar kizini ya da hanimini yalniz bir sekilde, ya yayan, ya da devesiyle ya da merkebiyle 90 km.lik bir mesafeye gönderebilir mi?
  Imkansiz, göndermez diye düsünüyorum.
  Bugün bir otobüste 50 kisi var.
  90 km.lik bir mesafeyi bir otobüs 1 saatte aliyor. 90 km hizla giderse. 100km. ya da daha suratle giden özel arac, bu km.yi yarim saatte alacaktir.
  Hatta 90 degil de 60, ya da 50 km. de olsa uzaklik yaya yalniz basina bir kizi ya da hanimi o mesafeye göndermek hos olmaz, gene imkansiz görüyorum bu hususu.
  Bunlari da düsünürseniz mesele kavranir.
  Bir de su var, ben islam alimi degilim ama,
  Peygamberimiz, 90km.lik yolu deve'yi esas olarak ifade etmislerdir.
  Bugün icimizde deve kullanan var midir.
  Yani bir hanimin ya da kizin devesi mi vardir ki devesiyle yolculuk etsin. Eger böyle biri varsa, 90 km.yi baz alsin.
  Otobüsü ya da özel arabasini tercih eden ise o da düsünsün, bir yerde anlasilmaz bir durum vardir ama nerede?
  Alim degilim. Takdir sizlerin.
  Istanbul'a gelenlere bir kakaoda ya da kahve de bizlerden olsun, afiyetle iciniz efendim. (tabi bu son cümle saka idi.)

  En azından Zahmet edip yazıyı okumussun Allah razı olsun


  Kardeşim/abim.

  Şimdi ben sana bi soracağim

  Kur'an-ı kerim sadece o Devire mi gönderildi ki sadece o devri kapsasın ?

  O'nu yazan bilmiyormuydu Sonra ki devirlerde nasıl gelişmeler olacak ?

  Habri yokmuydu Uçağın bilmem jetin icad edileceğinden ?

  Sence Mantıklımdır ?
  Dua Zincirimize Katılmak,Konuyu takip etmek,Dua istemek yada Dua kardeşin senden Dua istemiş mi Bakmak için ; Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
  Özellikle Bayan Kardeşlerimizin Fıkhi Konulardaki soruları için ise ; Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
  Bedevi

 4. #4
  Status : ab_i_abisteni isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Dec 2008
  Bulunduğu yer: İstanbul'un Avrupa Yakası'ndan.
  Mesajlar: 348
  ab_i_abisteni seçkin bir yolda olduğunu belli
  Tecrübe Puanı
  0

  Bir de su vardir.
  Ben bu yasima gelinceye dek, bel ki vardir istisna olarak bilemiyorum, otobüs yolculugunda bir hanim ya da kiz kacirilmis ya da bunlar tehlike atlatmislardir. Burasi da cok önemli, nedeni de sunun icin.
  Mesela, devesiyle 90km ya da daha uzak mesefelere bir bayanin ya da kizin yalniz tek basina gittigini düsününüz. Bunlara inaniyorum ki zarar verilir, ifade edemiyecegim hususlar baslarina gelebilirdi.
  Emniyyet, gidis vasitasiyla da alakali bir durumdur.
  Ama sunu da söylemek mümkündür.
  Ister otobüsle olsun, ister özel aracla olsun, her bir kizimiz ya da hanim kardesimiz mahremiyle yolculuk yapsin.
  Is agi, mesguliyyet öyle degisti ki bunu da yerine getiremiyoruz ki. Ya ni sartlar cok degisti.
  Hayirli yolculuklar dilerim hepinize ey güzel üyeler.
  (_meftun_)Aşk'ın demiyle özgürce demlenmek(_meftun_)

 5. #5
  Status : Bedevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Dec 2008
  Bulunduğu yer: A'raftan
  Mesajlar: 271
  Bedevi seçkin bir yolda olduğunu belli
  Tecrübe Puanı
  0

  Alıntı ab_i_abisteni Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bir de su vardir.
  Ben bu yasima gelinceye dek, bel ki vardir istisna olarak bilemiyorum, otobüs yolculugunda bir hanim ya da kiz kacirilmis ya da bunlar tehlike atlatmislardir. Burasi da cok önemli, nedeni de sunun icin.
  Mesela, devesiyle 90km ya da daha uzak mesefelere bir bayanin ya da kizin yalniz tek basina gittigini düsününüz. Bunlara inaniyorum ki zarar verilir, ifade edemiyecegim hususlar baslarina gelebilirdi.
  Emniyyet, gidis vasitasiyla da alakali bir durumdur.
  Ama sunu da söylemek mümkündür.
  Ister otobüsle olsun, ister özel aracla olsun, her bir kizimiz ya da hanim kardesimiz mahremiyle yolculuk yapsin.
  Is agi, mesguliyyet öyle degisti ki bunu da yerine getiremiyoruz ki. Ya ni sartlar cok degisti.
  Hayirli yolculuklar dilerim hepinize ey güzel üyeler.
  Anlıyorum ki demek istediğimi anlamamıssınız

  KOnuyu uzatmaya gerek görmüyorum
  SİZEDE İYİ GÜNLER VE İYİ YOLCULUKLAR AMA DİKKAT EDİN YOL NEREYE GİDER
  Dua Zincirimize Katılmak,Konuyu takip etmek,Dua istemek yada Dua kardeşin senden Dua istemiş mi Bakmak için ; Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
  Özellikle Bayan Kardeşlerimizin Fıkhi Konulardaki soruları için ise ; Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
  Bedevi

 6. #6
  Status : ab_i_abisteni isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Dec 2008
  Bulunduğu yer: İstanbul'un Avrupa Yakası'ndan.
  Mesajlar: 348
  ab_i_abisteni seçkin bir yolda olduğunu belli
  Tecrübe Puanı
  0

  Bedevi, bu husuta ictihatlar vardir, Imam-i Azam vs.
  Bunlarin görüsleri gerekiyorsa ve art niyyette yok ise zamana ve mevkiiye görfe degisebilir.
  Ben kendi acimdan cok makul görüyorum.
  Diyorsunuz ki, Hz.Peygamber'in bundan haberi yok mu idi.
  Ne diyeyim ben simdi, olmayabilir dersem ney eksilir Peygamberimiz'de.
  Öyle bir görevi yok ki Peygamberimiz'in.
  Siz var oldugunu düsünüyorsaniz mesele yoktur, mahremsiz cikmassiniz yola careler tükenmez.
  (_meftun_)Aşk'ın demiyle özgürce demlenmek(_meftun_)

 7. #7
  Status : ab_i_abisteni isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Dec 2008
  Bulunduğu yer: İstanbul'un Avrupa Yakası'ndan.
  Mesajlar: 348
  ab_i_abisteni seçkin bir yolda olduğunu belli
  Tecrübe Puanı
  0

  Zaten makul olmasa idi Imam-i Saffi cevaz vermezdi .
  (_meftun_)Aşk'ın demiyle özgürce demlenmek(_meftun_)

 8. #8
  Status : ab_i_abisteni isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Dec 2008
  Bulunduğu yer: İstanbul'un Avrupa Yakası'ndan.
  Mesajlar: 348
  ab_i_abisteni seçkin bir yolda olduğunu belli
  Tecrübe Puanı
  0

  sana cevap vermedigim bir bölümden yola cikarak anlamadigimi ifade etmissiniz, yazilarimiz sanirim cakisti, anladim ne demek istediginizi
  Yol nereye cikar biliyor musunuz: Niyyetinizde ne var ise oraya cikar. Öyle degil mi? Bir insanin kalbinin bozuk olmaya gör, evdede problemdir öyle insallar, saygilar.
  (_meftun_)Aşk'ın demiyle özgürce demlenmek(_meftun_)

 9. #9
  Status : Bedevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Dec 2008
  Bulunduğu yer: A'raftan
  Mesajlar: 271
  Bedevi seçkin bir yolda olduğunu belli
  Tecrübe Puanı
  0

  Alıntı ab_i_abisteni Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Zaten makul olmasa idi Imam-i Saffi cevaz vermezdi .
  İmam-ı Şafii nin de izin şekli farklıdır
  Araştırmanızı Tavsiye ederim.
  Dua Zincirimize Katılmak,Konuyu takip etmek,Dua istemek yada Dua kardeşin senden Dua istemiş mi Bakmak için ; Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
  Özellikle Bayan Kardeşlerimizin Fıkhi Konulardaki soruları için ise ; Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
  Bedevi

 10. #10
  Status : ab_i_abisteni isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Dec 2008
  Bulunduğu yer: İstanbul'un Avrupa Yakası'ndan.
  Mesajlar: 348
  ab_i_abisteni seçkin bir yolda olduğunu belli
  Tecrübe Puanı
  0  Ya muhterem kardesim, dogrudur efendim. Biliyorum. Diyanet'te bu husustan yararlanarak, garup halinde bulunan hanimlar toplulugunu hacca gönderiyor. Ya da tek basina yazilsada hanim, o hanimi hanimlar grubuna kaydiriyor.
  Efendim sunu da yanlis anlamayiniz.
  Mesru bir gerekceniz var seyahatlerden bahsettim.
  Ya hanim kizimiz ya da hanimimiz ya bir yere ziyarete gidiyordur ya da okuluna, yurduna vs. Bir gerekce vardir.
  Ama hanim ya da kiz uzak bir yere, otobüsle de olsa sirf gezmek, dolasmak hava almak niyyetiyle yalniz basina gönderilmez. Otelde vs. gibi yerlerde tek basina konaklamasi uuygun düsmez.
  Eger gerekiyorsa ve gidecegi yerde de ailesi, akrabalari ya da okul arkadaslari vs. var ise bayanin gidebilir dedik.
  Basina buyruk hareket etsin istemeyiz bayanlarin.
  Tabi bu anlamda erkekler de ayni katagoriye girer.
  Batil bir niyyetle beyde yolculuk yapamaz.
  Neyse Bedevi Kardes,
  Ictihatlar ortada kisiler tutunsunlar bir ictihada ama,
  Deve ile Otobüsü ayni seylermis gibi degerlendirmek uygun mu onu da herkes kendisine soruversin.
  (_meftun_)Aşk'ın demiyle özgürce demlenmek(_meftun_)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz YokSEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.