Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 9 ve 9

merhumun ardından okunan 52.gece mevlüdü için

Dini Sorular icinde merhumun ardından okunan 52.gece mevlüdü için konusu , selamün aleyküm arkadaşlar.çok kararsız kaldığım bir konuda sizden yardım isteyecektim.ben yaklaşık 35 gün önce annemin kaybettim ve şimdi vefatının ardından 40.gecesinden yada 52.gecesinde mevlüd okutmak istiyoruz ama bazı yakınlarım çok ...

 1. #1
  Status : umudum isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Sep 2010
  Bulunduğu yer: bursa
  Mesajlar: 11
  umudum seçkin bir yolda olduğunu belli
  Tecrübe Puanı
  0

  merhumun ardından okunan 52.gece mevlüdü için  selamün aleyküm arkadaşlar.çok kararsız kaldığım bir konuda sizden yardım isteyecektim.ben yaklaşık 35 gün önce annemin kaybettim ve şimdi vefatının ardından 40.gecesinden yada 52.gecesinde mevlüd okutmak istiyoruz ama bazı yakınlarım çok kafamızı karıştırdı.yani bunların sadece insanların uydurduğunu okumanın gerekli olmadığını herzaman okunabılıcegını bı geceyi satndart yaptıklarını insanların falan söylediler.tamam kuran okumanın mevlüdün bi zamanı yoktur biliyorum herzaman okunur ama biz hep bu gecelerde daha bir makbul oldugunu bıldık eskıden beri.şimdi onlara tam bilgili olarak bi cevap veremedım doğru yada yanlış die oyüzden sizin cevaplarınızla doğru bir yol bulucagımı düşünüyorum.şimdiden razı olsun cevaplarınız için.
  Ya Rabbi, bana son nefesimde adını anmayı (Allah demeyi)iman ile çene kapamayı nasip et.
  AMİN

 2. #2
  Status : turangida isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Jan 2010
  Bulunduğu yer: bursa osmanlı
  Mesajlar: 5.328
  turangida yakında ünlü olacak turangida yakında ünlü olacak
  Tecrübe Puanı
  0

  Elli İkinci Gece Okuması Var mı?
  Ölen insanların arkasından (52)nci gece diye bir gece tesbit ediliyor. Bu gecede merhum için belli duâ okunuyor, bir takım mahallî âdetler icrâ ediliyor. Mevtâ için neden böyle bir tarih tesbit ediliyor? Yâni niçin kırk değil de 52nci gece tâyin ediliyor? Bunun belli bir sebebi var mıdır? Vefat etmiş merhum için esas olan, arkasından hatimler okunması, varsa borçları verilmesi, akraba ve dostların sevaplar işleyip, ruhuna hediye etmeleridir.
  Bu sevaplı işler, merhumun azâbı varsa azâbını hafifletir, azâbı yoksa Cennetteki derecesini yükseltir, makamını âlî eyler. Bu bakımdan, geçmişlerimizin arkasından işleyeceğimiz herhangi bir sevaplı iş, hayırlı hizmet, ne kadar erken yapılır, ne kadar acele ile icrâ edilirse o kadar isâbetli, o kadar yerinde olur. Çünkü hediyelerin erken erişmesi, bulunduğu hâlin mahrumiyetlerine bir an önce son verilmesi gibi bir fayda arzeder.
  Mâneviyat büyüklerinden bir âlim son anlarını yaşarken, yanında bekleyen oğluna sormuş:
  Evlâdım, benim vefatımdan sonra iskatımı, vasiyetimi ne zaman yerine getirecek, benim için hayırları ne zaman işleyeceksin? Oğlu şöyle cevap vermiş:
  Babacığım, bunlar için gecikmeyeceğim. Definden sonra ilk işim, senin vasiyetini yerine getirmek, senin için hayır, hasenat yapmak olacaktır.
  Büyük zat, üzüntüsünü bu defa şu cümle içinde ifâde etmiş.
  Demek, sen mezardan dönüp de eve gelinceye kadar ben bekleyeceğim? Benim için ne zor zamandır o.
  Demek oluyor ki, öyle kırkıncı, yahut elli ikinci günü beklememeli, yapılacak hayırlar bir an evvel yapılmalıdır. Yâni, ne kadar önce yapılırsa o kadar hayırlı ve makbuldür. Gerçek olanı budur.
  Gelelim elli ikinci gecenin tercih edilip şüyu bulmasına.
  Kimin yazdığı, kimin bastırdığı, hangi dinî delile dayandığı bilinmeyen broşür misâli Türkçe bir esercikte bu iddia ortaya atılmış. Bu yazıya göre, her ölünün vefatından sonra elli ikinci gecesinde, kemikleri ile etleri biribirinden ayrılırmış, ölü bu hâdiseninin vâki oluşunda müthiş azab çekermiş. Bu azâbı duymaması için ayrılmanın vâki olduğu elli ikinci gecede özel dua okunurmuş? Elliikinci gecenin şüyu bulup yaygınlaşmasının sebebi, bu Türkçe risâledeki arz ettiğim iddiadır.
  Âlimlerimiz bu iddianın üzerinde durmuş, elli ikinci gecede mevtanın etiyle kemiklerinin biribirinden ayrıldığı, bu azâbı duymamak için de elli ikinci gece duâsı diye bir duâ olduğu yolunda sıhhatli dinî bir emire rastlamamışlardır.
  Demek ki, merhum için duâlar okunmalı, her türlü hayırlar yapılmalı. Ama, aslı olmayan et, kemik hikâyeleri yüzünden ve mutlaka o geceye mahsus olarak değil. Bulunan her fırsatta, elde edilen her imkânda geçmişler unutulmamalı, bizlerden vefâ bekledikleri hatırdan çıkarılmamalıdır. Bilinmeli ki: Vefâ gösteren vefâya lâyık olur. Vefasızlıkta bulunan da vefasızlığa mâruz kalır.
  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

 3. #3
  Status : umudum isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Sep 2010
  Bulunduğu yer: bursa
  Mesajlar: 11
  umudum seçkin bir yolda olduğunu belli
  Tecrübe Puanı
  0

  selamün aleyküm yazdıklarınızın her kelimesi için razı olsun arkadaşım aslında bende hepsine katılıyorum ve elimeden gelenin en hayırlısını ve en güzelini yapmaya çalışıyorum.çünkü hayatın gercekten fani olduğunu yüzüme vurulmuş bi tokat gibi anladım boşa yaşadığımı canımdan can gidince farkettim oyüzden annemin huzur içinde yatması ruhunun rahmeti bulması için hep duadayım.şimdi daha bilgiliyim bu konuda ailemlede paylaşıcam.tekrardan alah razı olsun.
  Ya Rabbi, bana son nefesimde adını anmayı (Allah demeyi)iman ile çene kapamayı nasip et.
  AMİN

 4. #4
  Status : suzaman isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Apr 2010
  Bulunduğu yer: İZMİR
  Mesajlar: 693
  suzaman seçkin bir yolda olduğunu belli
  Tecrübe Puanı
  0

  Allah rahmet eylesin ama din,imizde 52 gece 7 gün tebareke yada 40 .gece bööle şeyler yok kardeşim vicdanın rahat olsun
  Maksada sabırla erişilir, aceleyle değil! Sabret, doğrusunu Allah daha iyi bilir.

 5. #5
  Status : umudum isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Sep 2010
  Bulunduğu yer: bursa
  Mesajlar: 11
  umudum seçkin bir yolda olduğunu belli
  Tecrübe Puanı
  0

  saolasın razı olsun tüm cümlemizin ölmüşlerinede inşalllah.saolun gerçekten bilmek iyi geldi bana en azından bilmeden konuşmıcam.
  Ya Rabbi, bana son nefesimde adını anmayı (Allah demeyi)iman ile çene kapamayı nasip et.
  AMİN

 6. #6
  Status : asram isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Dec 2008
  Bulunduğu yer: bursa
  Mesajlar: 44
  asram seçkin bir yolda olduğunu belli
  Tecrübe Puanı
  0

  Allah Rahmet eylesin. Yazılanlara katılıyorum her zaman dua. Rabbim sizlere hayırlı ömür versin.
  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

 7. #7
  Status : umudum isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Sep 2010
  Bulunduğu yer: bursa
  Mesajlar: 11
  umudum seçkin bir yolda olduğunu belli
  Tecrübe Puanı
  0

  amin razı olsun.inş hayırlı yaşayıp hayırlı ölmeyi hepimize nasip etsin yaradan.
  Ya Rabbi, bana son nefesimde adını anmayı (Allah demeyi)iman ile çene kapamayı nasip et.
  AMİN

 8. #8
  Status : muhammed_abdullah isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Jan 2009
  Bulunduğu yer: izmir
  Mesajlar: 238
  muhammed_abdullah seçkin bir yolda olduğunu belli
  Tecrübe Puanı
  0

  çevremdekilere her zaman söylemişimdir dinimizde mevlüt,52,7 tebareke günleri gibi şeyler yoktur diye ama cahil kişiler genelde bu kişiler yaşlandığında müslümanlık aklına gelmiş karaciğeri iflas edince içkiyi bırakmış v.b yaşlı bir grupdur hep bu söylemlerime karşı çıkmışlardır. akıl fikir versin.
  "İnsanlar ezan okumanın ve namazda birinci safta bulunmanın ne kadar faziletli olduğunu bilselerdi, sonra bunları yapabilmek için kur'a çekmek zorunda kalsalardı kur'a çekerlerdi. Şayet camide cemaate erken yetişmenin ne kadar faziletli olduğunu bilselerdi, birbirleriyle yarışa girerlerdi. Eğer yatsı namazı ile sabah namazındaki fazileti bilselerdi, emekleyerek ve sürünerek de olsa bu iki namaza gelirlerdi." (muhammed sav)  -Asra yemin ederim ki
  -İnsan gerçekten HÜSRAN içindedir.
  -Bundan ancak iman edip iyi ameller işleyenler
  birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve sabrı tavsiye edenler müstesnadır.(asr suresi)

 9. #9
  Status : bulentcvn isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Aug 2009
  Mesajlar: 1
  bulentcvn seçkin bir yolda olduğunu belli
  Tecrübe Puanı
  0

  40 ve 52 gece sonradan çıkan hurafedir hele hele paragöz hocaların tam işidir  Para karşılığı okunan, "mevlid" adı verilen törenler tamamiyle sonradan icâd olup, ibadet’le hiç ilgisi yoktur!
  İslâm Dininde "mevlid" diye bir ibadet mevcut değildir!
  "Mevlid", Hz. Rasûlullah Efendimiz Aleyhisselâm’ın âhırete intikâlinden yüzlerce yıl sonra, O`nu övme amacıyla yazılmış bir şiir olup; bu şiirin gazel havasında okunmasının da ibadet olması, elbette kesinlikle sözkonusu değildir!
  Hz. Rasûlullah, ancak "Âlemlerin Rabbı olan "ALLAH" tarafından övülebilirdi ki; bu da Kur`ân-ı Kerim’de gerçekleşmiştir:
  -"ÂLEMLERE RAHMET OLARAK SENİ İRSÂL EYLEDİK" (21-107)
  hükmü, O`nun yüce şânını gösterir!
  Bizim gibi sınırlı anlayışlı insanların, O yüce Zâtı övmeye kalkışı ise, O`nun yüce şânına ancak kısıtlama getirir!
  Ayrıca Rasûlullah bizden, kendisini övmemizi değil; getirdiklerini anlayarak çevremize olabildiğince verici olmamızı istiyor ve bekliyor! O`nun ulvî şahsiyetini, kendimize geçim kaynağı yapmamızı değil!
  Ayrıca kesinlikle bilelim ki, para karşılığı yapılan hiç bir çalışmanın “İslâm Dini”nde yeri yoktur!
  Parayla, ne "Kur`ân" okutturabilirsiniz; ne "hatim" indirtebilirsiniz; ne de ölmüş kişilerin “namaz” veya“oruc” borçlarını ödetebilirsiniz!
  Kesinlikle bilelim ki, Kur`ân ve Rasûlullah açıklamaları kökenli “İslâm Dini”nde belirtilen ibadetler arasında, ne "mevlid"; ne de ölünün namaz-”oruc” borçlarını kapatmak için yapılan"ıskat ve devir" törenlerine yer vardır!
  Bunları yapıyorsanız, kesinlikle biliniz ki, sadece kendinizi tatmin ediyor; bu arada bazı kişilerin de bu bahaneyle geçimine yardım ediyorsunuz!
  Mevlîd okumayı ibadet sanıp, "kandil"(!) gecelerini kutlayan; müslüman olmanın ilk şartı olarak kadının başını örtmesini bilen; namaz ya da orucun göktürklerin gökteki tanrısını hoşnud etmek için teklif edildiğini sanan dar anlayışılı kişilerin "müslüman"lığına, "İslam Dini" diye bakar ve değerlendirirler!
  Mevlid`in Süleyman çelebi`nin şiiri olup, Kur`ân-ı Kerîm’in teklif ettiği ibadetlerle hiç bir ilgisi olmadığını anlamazlar! Ölülere mum dikip kandil yakmanın "Din"le hiç bir ilgisi olmadığını; yalnızca, Mi`râc, Berâat, Kadir gibi gecelerin değerli saatler ihtiva ettiğini farketmezler Şeker ve Kurban bayramlarının olmadığını,FITR ve Hac bayramlarının yaşandığını duymamışlardır bile! Kur`ân-ı Kerîmde teklif edilen namaz, oruç, hac gibi çalışmaların, gökteki tanrının hoşnutluğu için değil; kendi geleceklerini kurtarmaları içinönerildiği hiç anlamamışlardır!


  “40.GECE, 52.GECE GİBİ TÖRENLER DİN’DEKİ HURAFEDİR;
  SONRADAN UYDURULMUŞTUR
  Ölen kişinin arkasından yapılacak en iyi hayır olarak Hz.Rasûlullah bir açıklamasında şöyle diyor;
  "Sevdiğiniz ölmüş kişinin arkasından eğer 1000 defa Kul huvallhû yani İHLÂS sûresini okursanız o kişinin ruhunu azaptan kurtarmış olursunuz.". Yani siz o sevdiğiniz kişi için 1000 tane İhlâs okuyup onun ruhuna yollayacaksınız Bunun dışında yapılan o devir hatmi adı verilen kişinin öldüğü gece evinde toplanılarak hocalara para verilerek yapılan işlerin hiçbirinin dinde yeri yoktur.
  Diyanet işleri Başkanı da bu devir hatmi denen olayın dinde yeri olmadığını resmen açıklamıştır
  40.gece, 52.gece gibi şeyler tamamen uydurmadır! Yok "burun düşmesi gecesidir, vs.dir" derler…Tamamen Din’deki hurafedir. Biraz önce açıkladığım müslümanlık anlayışı içine oturtulmuş, dine sonradan sokulmuş safsatalardır bunlar.
  Bilgisizliğiniz yüzünden birtakım insanları zengin edersiniz, geçimine vesile olursunuz… Ama amaç Kurân’ı OKUMAK yani ANLAMAKTIR!
  Ahmed Hulûsi
  www.islamiforum.info sitesine hoşgeldiniz.
  Otomatik İmzadır,Profilden değiştirebilirsiniz.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz YokSEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.