Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 ve 6

Evlilikte İlk Adım Tanışma Adabı

Eş Seçimi Ve Eşlere Tavsiyeler icinde Evlilikte İlk Adım Tanışma Adabı konusu , Evlilikte İlk Adım Tanışma Adabı Eşler birbirinin rızkı gibidir. Bu rızık da Levh-i Mahfuz'a yazılmıştır; zamanı gelince, sahibini bulur. Ancak yine de bizler bu rızkı edebine uygun aramakla yükümlüyüz. Evlilik, ...

 1. #1
  Status : konyevi. isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Sep 2009
  Mesajlar: 90
  konyevi. seçkin bir yolda olduğunu belli
  Tecrübe Puanı
  0

  Evlilikte İlk Adım Tanışma Adabı  Evlilikte İlk Adım Tanışma Adabı
  Eşler birbirinin rızkı gibidir. Bu rızık da Levh-i Mahfuz'a yazılmıştır; zamanı gelince, sahibini bulur. Ancak yine de bizler bu rızkı edebine uygun aramakla yükümlüyüz.

  Evlilik, ilahi takdirle belirlenmiştir ve kimin kime nasip olacağını ancak Allah bilir. Eşler birbirinin rızkı gibidir. Bu rızık da Levh-i Mahfuz'a yazılmıştır; zamanı gelince, sahibini bulur. Ancak yine de bizler bu rızkı edebine uygun aramakla yükümlüyüz. Bu nedenle evlenme niyetinde olan her müminin bu edepleri öğrenmesi gerekir. Aksi halde hem mesul hem de mutsuz olur.

  Öncelikle evliliğin bir eğlence aracı olmadığını bilmeliyiz. Bir ömrü kapsayan bu sünnetin asıl hedefi, helalinden yuva kurmak, haramlardan korunmak, nesil yetiştirmek, hayat nimetine fiilen şükretmek ve nefsi terbiye etmektir. Zaten aileyi özel ve değerli yapan şey de ondaki niyet ve hedef değil midir? Hedefi edep ve cennet olmayan evlilikler, oyun ve eğlenceden ibaret olur. Böyle bir evlilik üzerine aile kurulamayacağı gibi, onunla insan terbiyesi de gerçekleşmez.


  Evlenecek kimselerin görüşmesi

  Erkeğin evlenmek istediği kızı, kızın da erkeği görmesi sünnettir. Peygamber Efendimiz (s.a.v) evlenmek isteyenlere, alacakları kızı önce görmelerini tavsiye ederek şöyle buyurur: "Allah, bir erkeğin kalbine, bir kadınla evlenme düşüncesi koyarsa, ona bakmasında bir günah yoktur." Dinimize göre evlenme niyetinde olan kız ve erkek ancak kızın ailesi veya yakın akrabalarından birinin yanında özel gösrüşme yapabilir, tanışıp konuşabilir. Bir defa görüşmek yeterli olmadı ise aynı şartlarda, yani aileden birinin eşliğinde gerektiği kadar görüşme yapabilir.

  Erkek evlenmek istediği kızın yalnız yüz ve ellerine bakabilir. Zira yüz ve ellerin görülmesi kadının güzelliğini ve bedenin durumunu anlamak için yeterli sayılır. Her iki taraf için aranacak en önemli özellik ise akıl ve güzel ahlak olmalı. Damat ve gelin adaylarının tanınması için aile çevresi de yardımcı olmalı. Adaylar hakkında doğru bilgi verilmeli, erkek ve kadının evliliğe mani olacak ve ileride sorun çıkaracak bir durumları varsa, bu önceden belirtilmeli.

  Yuva kurulurken damat ve gelin adayları hakkında bilinen kusurların söylenmesi gıybete girmez. Her iki tarafta yuvanın huzurunu bozacak, güzel geçime mani olacak ne tür kusur varsa onları söylemek haram olmaz, gerekli görülür. Özellikle eşleri birbirinden neftret ettirecek bedeni hastalıklar ve ruhsal bozukluklar varsa, tanışma safhasında açıkça söylenmeli. Çünkü önceden saklanan bu durumlar daha sonra pişman olunacak bir evlilik yapılmasına neden olabilir. Evliliği zora sokacak ciddi aldatma ve yalan beyan durumunda, her iki taraf için de boşanma yolu açılır.


  Usulsüz görüşmeler

  Evlenmek ile eğlenmek ayrı şeylerdir. Hiçbir yabancı kadın ya da erekle eğlenme yahut vakit geçirme için görüşüp konuşma, dertleşme, gizlice buluşma ve arkadaş olmanın helal olmadığını bilmeliyiz. Bu tür işler nefse hoş gelse de biraz ötesi düşünüldüğünde gereksiz ve zararlı olduğu anlaşılır. Zamanımızda flört denen bu ilişki başta kadın olmak üzere her iki tarafı da yıpratacak sonuçlar doğurur. Evlenme niyetinde olan kişilerin, telefon ve benzeri iletişim araçları ile görüşmesi de ihtiyaç kadar olmalı, nikah kıyılmadığı müddetçe adayların birbirine yabancı olduğu unutulmamalı. Görüşülen kimse ile gönüller kaynaşmaz, diller anlaşmaz ve zevkler uyuşmaz ise, şartlar zorlanmamalı. Çözümü olanaksız bir durum varsa iş ilerlemeden ayrılmalıdır.

  Evlenecek erkek veya kadın, anne ve babasının duasını almayı da ihmal etmemeli. Çünkü anne babayı haksız yere üzüp de yüzü gülen kimse yoktur. Ancak ebeveynler dinen haram bir şey istiyorlarsa, o zaman kendilerine uyulmaz. Bir kızı, hiç tanımadığı veya tanıdığı halde sevmediği bir erkeğe zorla vermek de dinimizde helal değildir. Babanın böyle bir hakkı yoktur.


  Allah için bak!

  Mugire b. Şu'be (r.a) anlatıyor: "Hz. Peygamber'e (s.a.v) bir kızla evlenmek istediğimi söyledim; Rasulullah Efendimiz (s.a.v), "Gidip istediğin kızı gör; böyle yapman aranızda muhabbeti temin için daha uygun" buyurdu. Ben de kızın ailesine giderek, durumu haber verdim ve kızlarını görmek istediğimi söyledim. Kızın anne babası bunu hoş karşılamadı. O sırada kız perde gerisinde bizi dinliyordu. Benim kendisiyle görüşmeden geri döndüğümü görünce, anne babasına, "Şu adamı bana çağırın!" dedi. Beni geri çağırdılar. Kız perdenin dışına çıkarak bana "Eğer Allah Rasulü (s.a.v) senin beni görmeni emrettiyse, bana bak; yoksa için söylüyorum, ben bu işi hoş görmem" dedi. Ben de kıza baktım ve kendisini beğendim. O da bana razı oldu ve evlendik. Kendisiyle huzurlu bir hayat sürdüm."
  Ne kadar seversen sev, bir gün ayrılacaksın.
  Ne kadar toplarsan topla, bir gün bırakacaksın.
  Ne kadar yaşarsan yaşa, bir gün öleceksin.
  Ne yaparsan yap, bir gün hesabını vereceksin.


 2. #2
  Status : ZeLaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Sep 2009
  Bulunduğu yer: *ist/İzmit/erzurum*
  Mesajlar: 1.684
  ZeLaL is a glorious beacon of light ZeLaL is a glorious beacon of light ZeLaL is a glorious beacon of light ZeLaL is a glorious beacon of light ZeLaL is a glorious beacon of light
  Tecrübe Puanı
  0

  RAZI OLSUN ALLAH İÇİN BAKAN VE GÖREN GÖZLERDNE OLALIM İNŞ .
  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...  AşK DediĞiN Ya Allah'tan GeLmeLi.Ya Allah İçİn OLmaLı.Ya Da Allah'a ULaşTıRMaLı; YoKSa YerLe BiR OLmaLı.


 3. #3
  Status : Serin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Jul 2009
  Mesajlar: 1.170
  Serin seçkin bir yolda olduğunu belli
  Tecrübe Puanı
  0

  ozamanlar nasıldı
  şimdi nasıl
  nasıl düzeleceğiz
  yada düzelebilirmiyiz

  sağol kardeşim emeğine sağlık
  Diriliyorum Rabbim!,
  Yandığımda Sen’inle söndüğüm, Seni hatırlayıp rûhumu güldürdüğüm, O sırlı gücünden kuvvet aldığım, Sen’inle yürüdüğüm, dua ederek Sen’inle konuştuğumda. İçimdeki tüm ırmaklar sana kavuştuğunda. Ruhum kitabın ve secdenle buluştuğunda…“Ya Rab, bırakma ellerimi” dediğimde diriliyorum. Yeniden cânlanıyor, cânıma cân katıyorum! Cânımda Sen’i buluyorum! Sen’inle huzur doluyorum!

 4. #4
  Status : Sinan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Oct 2009
  Bulunduğu yer: Samsun
  Mesajlar: 9
  Sinan seçkin bir yolda olduğunu belli
  Tecrübe Puanı
  0

  Bende evlenemeyecagimi bildiğim halde çok istiyorum ama bu konularda endişelerim var.
  Kainatın sultanı Peygamber (s.a.v) efendimiz bir hadisinde.
  Üç şey için (Bir kadın ile) evlenilir Güzelliği için.Parası için.İmanı için bizim için en makul olanı imanı için olan evlilikler dir.Eğer yanlış hatırlıyorsam affola

  Allah Bütün kardeşlerime imanlı ahlaklı kadınlarla evlenmeyi nasip etsin tabi banada
  www.islamiforum.info sitesine hoşgeldiniz.
  Otomatik İmzadır,Profilden değiştirebilirsiniz.

 5. #5
  Status : nneslihann isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Jan 2009
  Bulunduğu yer: Bursa
  Mesajlar: 242
  nneslihann seçkin bir yolda olduğunu belli
  Tecrübe Puanı
  0

  'Kim Allah'ı, O'nun Resulünü ve müminleri dost edinirse, (iyi bilsin ki) Allah'ın taraftarları galip geleceklerdir.' (Mâide Sûresi; 56)

 6. #6
  üye
  Status : Elif Beyza isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Nov 2009
  Bulunduğu yer: İstanbul_Trabzon
  Mesajlar: 26
  Elif Beyza seçkin bir yolda olduğunu belli
  Tecrübe Puanı
  0  Allah razı olsun.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz YokSEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.